Статистика сайту

Паспорт району
Паспорт району

Соціально-економічний паспорт Черняхівського району

карта

Карта Черняхівського району

Районний центр – смт.Черняхів
Площа району складає 85 тис. га

 карта 2

Черняхівський район на карті області

Символіка району

Черняхівський район має свій Герб та Прапор,  опис яких затверджено на дев’ятнадцятій сесії райради ІV скликання від 14.10.2005 року.

герб

 

прапор

 

Адміністративно-територіальний поділ

Черняхівський район розташований у центральній частині Житомирської області.

Район був заснований у квітні 1923 році на базі Черняхівської і Бежівської волостей.

Район межує з Житомирським, Коростишівським, Радомишльським, Хорошівським та Пулинським  районами.

Територія району становить 84,959 тис.га, що складає 3% території області. Район входить у поліську грунтово-кліматичну зону області.

Гідрографічна мережа району представлена річками, каналами, водосховищами у формі ставків. Найбільш великою є річка Очеретянка (Тростяниця), яка практично перетинає район з південного сходу на північний захід. Дещо меншими є річки Бистріївка, Мика та ін. Їх води впадають у Тетерів, а далі у Дніпро.

Через територію району протікає 13 річок та річечок, 16 безіменних струмків, на яких утворено 49 ставків з площею 499,5 гектарів.

Рослинний покрив різноманітний. Більше 12% території займають ліси, лісосмуги та переліски. На значних площах лісових масивів росте сосна, дуб, береза, ялина, осика, вільха, граб. Трапляється горобина, ліщина і інші види дерев. Ліси багаті на природні дари, зокрема на гриби, чорницю, суницю, ожину, брусницю. Площа лісового фонду становить 3,4 тис.га.

Черняхівщина багата на корисні копалини. Серед них лабро- і габро дорити, анартозіти, червона та біла глина, пісок, торф, титаново-апатитові руди та ін..

За адміністративно-територіальним поділом до складу району входять 15 сільських,2 селищні ради, в яких налічується 35 сільських населених пунктів та 2 селища міського типу: Черняхів та Головине; 2 сільські ради об’єднані територіальні громади.

Добре розвинена мережа автомобільних доріг. Загальна протяжність їх 283,2 км, у тому числі 26 км – державного і міжнародного значення, 39 км – обласного.

Основна дорога – Мінськ-Ізмаїл, протяжність якої через територію району становить 26 км. Через район, і зокрема Черняхів, проходить залізнична колія Одеса-Санкт-Петербург.

 

Населення

Станом на 01.01.2019 р. населення району складало 29,304 тис. чол.:

у т. ч.: міське – 1877  тис.чол.

сільське – 17417 тис. чол.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

Обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) – 224,5 млн. грн. (за 2018 рік)

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств (у порівняльних цінах) – 134,1 млн. грн. (за 2018р.).

Виробнича спеціалізація району: гранітна продукція, харчова продукція, проектування деталей, частин, конструкцій різного призначення.

У промисловості до основного кола виробників промислової продукції району входить 7 середніх та малих підприємств, на яких працює 787  осіб.

Заборгованість по заробітній платі на економічно активних підприємствах району   станом на 01.01.2019 відсутня.

Перелік найбільших підприємств району:

Найменування підприємств Продукція, що випускається Реалізація продукції за 2018 р., млн. грн.
Філія ПАТ «ДПЗКУ» «Черняхівський елеватор» Борошно, висівки, манка 3,8
Філія ПрАТ «Петроімпекс» ВО «Осники» Гранітна продукція 13,5
ТОВ «Аленруд» Печиво, цукерки 23,3
ТОВ ДП «Рельполь Альтера» Електромагнітні реле,  контактні гнізда 34,8
ТОВ «Даніко» Комплектуючі деталі  та частини для ліній по виробництву шоколаду 93,2
ТОВ «Вітакомс» Пиломатеріали 4,6
ТОВ “Ресурс Трейдінг Україна” Гранітна продукція 51,3

 

Транспортний комплекс та зв’язок

Основний транспортний вузол розташований у смт.Черняхів.

Загальна довжина шляхів на території району складає 302 км.

1 автострада загальнодержавного значення (Виступовичі-Житомир) довжина шляху становить 18 км (тверде покриття).

територіальні шляхи – 64 км (тверде покриття);

районні шляхи – 132 км, з них із твердим покриттям 130 км.

Шляхи місцевого значення довжиною 88 км, з твердим покриттям 86 км

У районі на шляхах наземного користування нараховується 22 мости. Автомобільні шляхи місцевого значення та мости обслуговуються філією «Черняхівський райавтодор».

 

Мале підприємництво

За 2018 рік по Черняхівському району нараховувалося 890 СПД, в тому числі  юридичних осіб – 162, фізичних осіб-підприємців – 728.

 

Санаторно-курортний комплекс

Санаторіїв та закладів відпочинку – немає.

 

ОСВІТА

У Черняхівському  районі діє мережа закладів загальної середньої освіти, яка задовольняє потреби населення у наданні освітніх послуг. Функціонує 16 навчальних закладів (2 гімназії, 3 ліцеї, 1  колегіум, 3 загальноосвітніх школи І-ІІІ ступенів, 6 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів, 1 загальноосвітня школа І ступеня) в яких навчається 2536 дітей.

2 гімназії, 1 загальноосвітня школа 1-Ш ступенів та 2 заклади позашкільної освіти (Будинок дитячої та юнацької творчості, Станція юних техніків), розташовані в селищах міського типу, решта – у сільській місцевості.

Освітній процес у районі забезпечують 310 педагогічних працівників та 123 вихователі закладів загальної середньої та дошкільної освіти.

Дошкільною освітою охоплено 936 дітей, які виховуються і розвиваються в 23-х  закладах.

Щорічно проводяться якісні поточні ремонти, зміцнюється навчально-матеріальна база. Усі заклади комп’ютеризовані та підключені до мережі Інтернет. Кожен з них має їдальню, спортивний майданчик,  кімнату або зал, комп’ютерний кабінет. У закладах І-ІІІ ступенів уведено посади медичних сестер та обладнано відповідні кабінети. Безкоштовне підвезення учнів та вчителів до закладів загальної середньої освіти та до місць проживання організовуються 9-а шкільними та рейсовими автобусами.

Робота освітніх закладів району спрямована на надання учням та дошкільнятам якісної освіти.

 

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я

Всього закладів, які надають медичну допомогу населенню – 37:

КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Черняхівської районної ради:

– Амбулаторії загальної практики сімейної медицини – 6 (смт.Черняхів, смт.Головино, с.Горбулів, с.Ксаверівка, с.Троковичі, с.Вільськ);

Фельдшерсько-акушерські пункти – 11 (с.Андріївка, с.Дівочки, с.Новосілки,  с.Пекарщина, с.Селець, с.Бежів, с.Сліпчиці, с.Видибор, с.Жадьки, с.Новопіль, с.В.Горбаша);

– Фельдшерські пункти – 20 (с.Браженка, с.Селянщина, с.Славів, с.Сали, с.Росівка, с.Стирти, с.Федорівка, с.Очеретянка, с.Корчівка,  с.Свидя, с.Ганнопіль, с.Нераж, с.Окілок, с.Клітище, с.Крученець, с.Некраші, с.Іванків, с.Зороків, с.Вишпіль, с. Щербини).

 

КУЛЬТУРА

Діяльність галузі культури в Черняхівському районі забезпечують 162 працівники.

В районі функціонують:

24 сільських будинків культури

1 селищний будинок культури

1 районний будинок культури

15 сільських клубів

37 сільських бібліотек

1 районна бібліотека для дорослих

1 районна бібліотека для дітей

1 районний краєзнавчий музей

1 початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Черняхівська музична школа.У клубних установах району працює 123 художні колективи, з них 5 мають почесне звання «народний».

Звання народного: самодіяльний хоровий колектив «Жайвір» РБК, самодіяльний вокальний  гурт «Терен» РБК, аматорський хор ветеранів війни та праці «Золота осінь» РБК, аматорський колектив «Козацькі жарти» РБК, фольклорно-етнографічний колектив «Надвечір’я» с.Бежів.

Директор районного будинку культури Капустін В.В. має почесне звання «Заслужений працівник культури України».

 

СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ

У Черняхівському районні станом на 31.01.2019 року проживає 6296 дітей.

В службі у справах дітей райдержадміністрації на первинному обліку перебуває 85 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Районний показник влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сімейні форми виховання, що є пріоритетом державної політики на даному етапі, у 2018 році становить 91,76%.

Стабільним залишається відсоток (60%) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, піклування.

 В районі функціонує 5 прийомних сімей, в яких виховуються 14 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

У 2019 році службою у справах дітей райдержадміністрації приділено значну увагу захисту житлових та майнових прав дітей. Ведеться реєстр житла та майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа та його моніторинг. Показник забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в районі становить 94,11%.

В службі у справах дітей райдержадміністрації ведеться електронна база даних ЄІАС «Діти».

Вся інформація про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, занесена в електронну базу даних, єдину інформаційно-аналітичну систему «Діти», щорічно поновлюються фотокартки дітей, висновки про стан здоров’я, характеристики дітей, місце навчання, влаштування дітей, відомості про статус.

У полі особливої уваги служби у справах дітей райдержадміністрації знаходяться ті діти, які виховуються сім’ях, що перебувають в складних життєвих обставинах.

На  обліку служби у справах дітей райдержадміністрації у 2018 році перебувало 153 дітей, які перебували в складних життєвих обставинах.

Протягом звітного періоду було організовано та проведено 14 засідань комісії з питань захисту прав дитини при райдержадміністрації, на яких розглянуто 83 питання.

Службою у справах дітей взято  участь у розгляді 41  судових справ, де розглядались питання захисту прав та законних інтересів дітей.

 

Молодь і спорт

У районі працює дитячо-юнацька спортивна школа, в якій займається 325 вихованців. Загальні напрями діяльності – залучення учнів до систематичних занять фізичною культурою і спортом. Фізкультурно-оздоровча та виховна робота направлена на зміцнення здоров’я і всебічний розвиток дітей, проведення спортивно-масових заходів, надання методичної допомоги загальноосвітнім школам в організації роботи з фізичної культури.

Серед вихованців спортивної школи є переможці та призери обласних, відкритих районних, шкільних змагань, а також різного роду турнірів та матчевих зустрічей.

Заслуговує позитивної оцінки досвід організації фізичного виховання учнів в режимі дня у Селянщинському спортивному ліцеї. Даний навчальний заклад працює за окремою програмою і має п’ять уроків фізичної культури на тиждень та один день спортивних заходів.

Проблеми

  1. Завершення газифікації смт.Черняхів та населених пунктів району.
  2. Завершення модернізації очисних споруд у смт.Черняхів та реконструкції очисних споруд каналізації КП «Головине-Добробут» (смт.Головине).
  3. Вирішення питання складування промислових відходів каменеобробки (пульпи) на території району.
  4. Проведення капітального та поточного ремонту доріг загального користування та доріг комунальної власності.
  5. Складність працевлаштування, особливо в сільській місцевості.