Статистика сайту

Паспорт району
Паспорт району

Соціально-економічний паспорт Черняхівського району

карта

Карта Черняхівського району

Районний центр – смт.Черняхів
Площа району складає 85 тис. га

 карта 2

Черняхівський район на карті області

Символіка району

Черняхівський район має свій Герб та Прапор,  опис яких затверджено на дев’ятнадцятій сесії райради ІV скликання від 14.10.2005 року.

герб

 

прапор

 

Адміністративно-територіальний поділ

Черняхівський район розташований у центральній частині Житомирської області.

Район був заснований у квітні 1923 році на базі Черняхівської і Бежівської волостей.

Район межує з Житомирським, Коростишівським, Радомишльським, Володарсько-Волинським та Червоноармійським районами.

Територія району становить 84,959 тис.га, що складає 3% території області. Район входить у поліську грунтово-кліматичну зону області.

Гідрографічна мережа району представлена річками, каналами, водосховищами у формі ставків. Найбільш великою є річка Очеретянка (Тростяниця), яка практично перетинає район з південного сходу на північний захід. Дещо меншими є річки Бистріївка, Мика та ін. Їх води впадають у Тетерів, а далі у Дніпро.

Через територію району протікає 13 річок та річечок, 16 безіменних струмків, на яких утворено 49 ставків з площею 499,5 гектарів.

Рослинний покрив різноманітний. Більше 12% території займають ліси, лісосмуги та переліски. На значних площах лісових масивів росте сосна, дуб, береза, ялина, осика, вільха, граб. Трапляється горобина, ліщина і інші види дерев. Ліси багаті на природні дари, зокрема на гриби, чорницю, суницю, ожину, брусницю. Площа лісового фонду становить 3,4 тис.га.

Черняхівщина багата на корисні копалини. Серед них лабро- і габро дорити, анартозіти, червона та біла глина, пісок, торф, титаново-апатитові руди та ін..

За адміністративно-територіальним поділом до складу району входять 21 сільська і 2 селищні ради, в яких налічується 56 сільських населених пунктів та 2 селища міського типу: Черняхів та Головине.

Добре розвинена мережа автомобільних доріг. Загальна протяжність їх 283,2 км, у тому числі 26 км – державного і міжнародного значення, 39 км – обласного.

Основна дорога – Мінськ-Ізмаїл, протяжність якої через територію району становить 26 км. Через район, і зокрема Черняхів, проходить залізнична колія Одеса-Санкт-Петербург.

Автомобільні дороги місцевого значення обслуговуються філією “Черняхівський райавтодор” .

 

Населення

Станом на 01.11.2017 р. населення району складало 28,307 тис. чол.:

у т. ч.: міське – 11,311 тис.чол.

сільське – 16,996 тис. чол.

 

ПРОМИСЛОВІСТЬ

Обсяг реалізованої промислової продукції (товарів, послуг) – 119,4 млн. грн. (січень-серпень).

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств (у порівняльних цінах) – 46,8 млн. грн. (січень-червень).

Виробнича спеціалізація району: гранітна продукція, харчова продукція, проектування деталей, частин, конструкцій різного призначення.

У промисловості до основного кола виробників промислової продукції району входить 8 середніх та малих підприємств, на яких працює майже 730 особи.

Заборгованість по заробітній платі на економічно активних підприємствах району   станом на 01.10.2016 відсутня.

Перелік найбільших підприємств району:

Найменування підприємств Продукція, що випускається Реалізація продукції за січень-серпень2016 р., тис. грн.
Філія ПАТ «ДПЗКУ» «Черняхівський елеватор» Борошно, висівки 1532,5
ПАТ «Головинський граніт» Гранітна продукція 10630,0
Філія ПрАТ «Петроімпекс» ВО «Осники» Гранітна продукція 5295,5
ТОВ «Аленруд» Печиво, цукерки 19566,3
ТОВ ДП «Рельполь Альтера» Електромагнітні реле,  контактні гнізда 15051,1
ТОВ «Даніко» Комплектуючі деталі  та частини для ліній по виробництву шоколаду 46388,7
ТОВ «Вітакомс»ТОВ “Ресурс Трейдінг Україна” ПиломатеріалиГранітна продукція 8331,114967,6

 

Транспортний комплекс та зв’язок

Основний транспортний вузол розташований у смт.Черняхів.

Загальна довжина шляхів на території району складає 302 км.

1 автострада загальнодержавного значення (Виступовичі-Житомир) довжина шляху становить 18 км (тверде покриття).

територіальні шляхи – 64 км (тверде покриття);

районні шляхи – 132 км, з них із твердим покриттям 130 км.

Шляхи місцевого значення довжиною 88 км, з твердим покриттям 86 км

У районі на шляхах наземного користування нараховується 22 мости. Автомобільні шляхи місцевого значення та мости обслуговуються філією «Черняхівський райавтодор».

 

Мале підприємництво

На 01.10.2016 року по Черняхівському району нараховувалося 950  СПД, в тому числі  юридичних осіб – 150, фізичних осіб-підприємців – 800.

 

Санаторно-курортний комплекс

Санаторіїв та закладів відпочинку – немає.

 

ОСВІТА

В Черняхівському  районі діє мережа загальноосвітніх навчальних закладів, яка задовольняє потреби населення у наданні освітніх послуг. В районі діє 24 навчальні заклади (3 гімназії, 4 ліцеї, 1  колегіум, 6 загальноосвітніх школи І-ІІІ ступенів, 9 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів, 1 загальноосвітня школа І ступеня) в яких навчається 3095 дітей. 2 гімназії та 1 загальноосвітня школа 1-Ш ступенів розташовані в селищах міського типу, решта  загальноосвітні навчальні заклади – в сільській місцевості.

Освітній процес у районі забезпечують 479 вчителів та 121 вихователь дошкільних навчальних закладів.

Охоплені дошкільною освітою 1089 дітей.

Станом на 01.01.16р. в районі функціонує 33 дошкільні навчальні заклади.

 

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я

Всього закладів, які надають медичну допомогу населенню – 37:

КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Черняхівської районної ради:

- Амбулаторії загальної практики сімейної медицини – 6 (смт.Черняхів, смт.Головино, с.Горбулів, с.Ксаверівка, с.Троковичі, с.Вільськ);

- Фельдшерсько-акушерські пункти – 11 (с.Андріївка, с.Дівочки, с.Новосілки,  с.Пекарщина, с.Селець, с.Бежів, с.Сліпчиці, с.Видибор, с.Жадьки, с.Новопіль, с.В.Горбаша);

- Фельдшерські пункти – 20 (с.Браженка, с.Селянщина, с.Славів, с.Сали, с.Росівка, с.Стирти, с.Федорівка, с.Очеретянка, с.Корчівка,  с.Свидя, с.Ганнопіль, с.Нераж, с.Окілок, с.Клітище, с.Крученець, с.Некраші, с.Іванків, с.Зороків, с.Вишпіль, с. Щербини).

 

КУЛЬТУРА

Діяльність галузі культури в Черняхівському районі забезпечують 162 працівники.

В районі функціонують:

24 сільських будинків культури

1 селищний будинок культури

1 районний будинок культури

15 сільських клубів

37 сільських бібліотек

1 районна бібліотека для дорослих

1 районна бібліотека для дітей

1 районний краєзнавчий музей

1 початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад Черняхівська музична школа.У клубних установах району працює 123 художні колективи, з них 5 мають почесне звання «народний».

Звання народного: самодіяльний хоровий колектив «Жайвір» РБК, самодіяльний вокальний  гурт «Терен» РБК, аматорський хор ветеранів війни та праці «Золота осінь» РБК, аматорський колектив «Козацькі жарти» РБК, фольклорно-етнографічний колектив «Надвечір’я» с.Бежів.

Директор районного будинку культури Капустін В.В. має почесне звання «Заслужений працівник культури України».

 

СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ

У Черняхівському районі станом на 01.01.16 року на первинному обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації перебуває 118 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Районний показник влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сімейні форми виховання, що є пріоритетом державної політики на даному етапі, у 2015 становить 88,98%.

Стабільним залишається відсоток (62,7%) дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, піклування.

В даний час на території району функціонує 1 дитячий будинок сімейного типу та 4 прийомних сім’ї, в яких виховується 15 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У 2015 році службою у справах дітей райдержадміністрації приділено значну увагу захисту житлових та майнових прав дітей. Ведеться реєстр житла та майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа та його моніторинг. Показник забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в районі становить 88,9%.

На профілактичному обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації в даний період перебуває 123 дитини, які виховуються в 49 сім’ях, що потрапили в складні життєві обставини.

 

Молодь і спорт

У районі працює дитячо-юнацька спортивна школа, в якій займається 325 вихованців. Загальні напрями діяльності – залучення учнів до систематичних занять фізичною культурою і спортом. Фізкультурно-оздоровча та виховна робота направлена на зміцнення здоров’я і всебічний розвиток дітей, проведення спортивно-масових заходів, надання методичної допомоги загальноосвітнім школам в організації роботи з фізичної культури.

Серед вихованців спортивної школи є переможці та призери обласних, відкритих районних, шкільних змагань, а також різного роду турнірів та матчевих зустрічей.

Заслуговує позитивної оцінки досвід організації фізичного виховання учнів в режимі дня у Селянщинському спортивному ліцеї. Даний навчальний заклад працює за окремою програмою і має п’ять уроків фізичної культури на тиждень та один день спортивних заходів.

Проблеми

  1. Завершення газифікації смт.Черняхів та населених пунктів району.
  2. Завершення будівництва ІІ черги блоку Б Черняхівської ЗОШ 1-Ш ступенів.
  3. Завершення модернізації очисних споруд у смт.Черняхів та реконструкції очисних споруд каналізації КП «Головине-Добробут» (смт.Головине).
  4. Вирішення питання складування промислових відходів каменеобробки (пульпи) на території району.
  5. Проведення капітального та поточного ремонту доріг загального користування та доріг комунальної власності.
  6. Складність працевлаштування, особливо в сільській місцевості.