Статистика сайту

Освіта

 Розвиток освіти

Черняхівського району Житомирської області 

  Відділ освіти Черняхівської районної державної адміністрації Житомирської області очолює Сташенко Григорій Федорович, спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист, нагороджений нагрудним знаком «Відмінник освіти України», визнаний кращим освітянином України 2011 року в номінації «Лиш храм збудуй», удостоєний звання «Заслужений працівник освіти України».

   У районі створено ефективну мережу освітянських закладів для здобуття якісної освіти дітьми дошкільного та шкільного віку. Вона складається із 24-х загальноосвітніх навчальних закладів: з них І-ІІІ ступенів – 14 (6 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів, 3 гімназії (Черняхівська, Високівська, Головинська), 4 ліцеї (Селянщинський – спортивний, Троковицький – природничо-екологічний, Видиборський – інформаційних технологій, Зороківський – козацький), 1 колегіум (Жадьківський), 9 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів, 1 загальноосвітня школа І ступеня, 33 дошкільні установи ( з них 4 селищних, 29 сільських), 3 позашкільних

  (Будинок дитячої та юнацької творчості, станція юних техніків, дитячо-юнацька спортивна школа).

  У загальноосвітніх навчальних закладах навчається 3196 учнів, дошкільними установами охоплено 1155 дітей дошкільного віку. 309 дітей старшого дошкільного віку 100% охоплені різними формами дошкільної освіти. Позашкільною освітою охоплено 1183 школярі, що сприяє ефективній та результативній роботі з розвитку їх творчих здібностей, участі вихованців позашкільних закладів у різноманітних конкурсах, спортивних змаганнях.

  Постійно проводиться робота щодо відкриття та відновлення роботи дошкільних навчальних закладів у сільській місцевості.

 Збільшено тривалість перебування дошкільнят у Новопільському ДНЗ ( із 7 до 9 годин), у В. – Горбашівському, М. – Горбашівському, Жадьківському, Дівочківському (із 4-х до 9 годин). Введено посади медичних сестер до штатних розписів Троковицького та Новопільського дошкільних закладів.

  Загальноосвітні, дошкільні та позашкільні навчальні заклади 100% забезпечені педагогічними кадрами, яких в районі нараховується 498, з них мають вищу освіту 456, середню спеціальну 42. За якісним складом 159 вчителів мають вищу кваліфікаційну категорію, 103 – першу, 50– другу, 64 – спеціаліст. Мають звання «вчитель-методист» – ­­­­­ 31, «старший вчитель» – 77, «вихователь-методист»– 3. Нагороджені нагрудними знаками «Антон Макаренко» – 7, «Василь Сухомлинський» – 7, «Софія Русова» – 1, «Відмінник освіти України» – 46, присвоєно почесні звання «Заслужений вчитель України» – 3, «Заслужений працівник освіти» – 2.

  Відділ освіти, адміністрації навчальних закладів організовують та здійснюють заходи, спрямовані на створення умов для здобуття якісної освіти. Організовано роботу 6-и освітніх округів, які ефективно сьогодні діють. У Черняхівському та Головинському освітніх округах велика увага приділяється роботі з обдарованими дітьми, підготовці їх до навчання у вищих навчальних закладах. Саме в цих округах найбільше переможців районних та обласних предметних олімпіад. Лише в 2012-2013 навчальному році із 32 переможців (обласного) ІІІ етапу предметних олімпіад 28 навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах даних округів. У Жадьківському освітньому окрузі найбільша увага приділяється формуванню в учнів навичок самоуправління та самоудосконалення, навчають учнів працювати та жити у взаємозв’язку із природою. Саме тут введено курси за вибором «Лісництво», «Бджільництво», де учні отримують навички вирощенню та догляду за лісом, за бджолами. Зороківський освітній округ славиться на теренах України втіленням в практику роботи козацької педагогіки. Вихованці даного округу вивчають історію козацької держави, її символи та традиції, вчаться гармонійно жити в колективі та спільно вирішувати нагальні справи і це доводять під час участі в всеукраїнській грі «Джура», де вони щороку посідають призові місця. 17 жовтня 2013 року на базі козацького ліцею було проведено Всеукраїнський семінар – практикум заступників директорів Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів з теми: «Використання регіональних туристсько – краєзнавчих можливостей в позашкільному навчально – виховному процесі».

  Селянщинський освітній округ ефективно відроджує традиції здорового способу життя. Селянщинський спортивний ліцей – опорний навчальний заклад округу став переможцем серед навчальних закладів України в конкурсі «Школа сприяння здоровю». Учнівські колективи даного округу є ініціаторами проведення «Днів відкритих дверей», спортивних змагань, «Днів здоровя» серед навчальних закладів району та області. Команди юних спортсменів є неодноразовими переможцями обласних та всеукраїнських спортивних змагань. Даний округ є учасником обласного експерименту з теми: « Критерії оцінювання ефективності функціонування освітніх округів», тому 27 вересня робота округу вивчалася працівниками Житомирського ОІППО – А.Г. Стельмах та О.В.Косигіною. За їх участю проведено зустріч за «круглим столом» керівників суб’єктів округу, батьківської громадськості, представників учнівського самоврядування, вчителів, техпрацівників, куратора округу , методиста РМК – Л.В.Мазур, де розглядалося питання: « Роль громадськості в організації та функціонуванні освітнього округу». Цього ж дня опорний заклад округу, Селянщинський спортивний ліцей святкував своє 10 – річчя та 5 – річчя створення округу.

   У Високівському освітньому окрузі великої уваги надають художньо-естетичному вихованню та навчанню школярів. «Школа радості», яка сформована на базі Високівської гімназії – опорного навчального закладу округу – є однією з кращих в районі. Художні колективи даного округу є учасниками різноманітних сільських та районних заходів.

   Про якісне надання освітніх послуг учням свідчать результати участі у зовнішньому незалежному оцінюванні – вступи випускників 11-х класів до вищих навчальних закладів України. У 2013 році з 243 випускників 102 навчаються у ВУЗах ІІІ-ІV р.а, з них 68 – на бюджетній формі навчання, 54 – у вузах І-ІІ р.а. , 24 з них також навчаються на бюджетній формі навчання.

  Велика кількість випускників складають ЗНО з предметів на високому рівні. Щороку випускники ЗОНЗ району закінчують навчальні заклади із золотою та срібною медалями: у 2010 році –20, у 2011 році – 22, у 2012 році – 26, у 2013 році – 22. 

  Стала системою організація предметних олімпіад, конкурсів, виховних заходів, спортивних змагань у рамках освітніх округів. Започатковано змагання між навчальними закладами освітніх округів, що є ефективним для покращення як навчального, так і виховного процесів. Успішно впроваджується презентація роботи базових закладів освітніх округів і шкіл-сателітів у електронному варіанті. Продовжується створення відеотеки кращих відкритих уроків та районних заходів.

   Започатковано проведення творчих звітів освітніх округів, у яких задіяні всі суб’єкти округу, та на яких присутні не лише їх керівники, а й керівники установ та організацій, громадськість. Вже в цьому навчальному році 22 жовтня такий звіт проведено у Жадьківському освітньому окрузі з відвідуванням усіх суб’єктів округу, роботу округу розглянуто на розширеному засіданні колегії відділу освіти.

   Склалася система роботи із обдарованими та здібними учнями. Переможці районних предметних олімпіад гідно представляють район на обласних олімпіадах, щороку здобуваючи від 20 до 30 дипломів. У цьому році маємо 32 дипломи, 1 учениця отримала ІІІ місце на Всеукраїнській олімпіаді з фізичного виховання. 2 учні стали переможцями обласного етапу ХІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та взяли участь у всеукраїнському. 3 учні стали переможцями ІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка та 1 з них здобув перемогу на всеукраїнському.

  Учні загальноосвітніх навчальних закладів стали переможцями обласних масових заходів з науково-технічної творчості, конкурсу «Кришталеві нотки». Команди району юних географів, юних фізиків, юних правознавців, юних біологів посіли призові місця на обласних етапах. Гідно представили район учні на конкурсі-захисті науково – дослідницьких робіт МАН в області. Випускниця Черняхівської гімназії Шлапак Дарія посіла перше місце не лише в області, а й на Всеукраїнському рівні . За досягнуті успіхи їй призначено стипендію Президента України.

Район є одним із кращих в області щодо організації спортивно-масової роботи серед школярів та вчителів. Багато років підряд у вересні урочисто відкриваються та проводяться протягом навчального року учнівські та вчительські спартакіади. Таке відкриття у цьому році відбулося 19 жовтня. У ньому взяли участь не лише учні 5 – 11 класів, а й учні початкової школи, вихованці дошкільних навчальних закладів, які взяли участь у веселих стартах. Це є стимулом перемог районних учнівських та вчительських команд на обласному рівні. У 2012-2013 н.р. команди юнаків району посіли ІІ місце у змаганнях з волейболу, 2– у змаганнях з гандболу. Команда дівчат з гандболу здобула ІІ місце. У змаганнях з «Старти надій» команда району посіла ІІІ місце, «Олімпійське лелеченя» – ІІ місце у змаганнях «нащадки козацької слави» – 3, змагання з футболу – І місце, у легкоатлетичному кросі та естафеті – ІІІ місце. В залік обласної спартакіади школярів команда району посіла І місце.

  Великої уваги в районі приділяється росту професійної майстерності педагогічних працівників, яким безпосередньо опікується районний методичний кабінет. У РМК працює 12 методистів, творчих, діяльних, працелюбних особистостей. Робота з педпрацівниками будується на діагностичній основі, спрямована на індивідуальну роботу, що сприяє адресній допомозі кожному освітянину.

  Учителі району щороку беруть активну участь у обласних етапах всеукраїнського конкурсу «Учитель року», виборюючи призові місця. 

   У 2013 році два учителі стали переможцями обласного етапу конкурсу. Це вчитель фізики Черняхівської гімназії П.А.Бабчук та вчитель інформатики Черняхівської ЗОШ І – ІІІ ст Т.В.Іванюха. Лауреатами конкурсу стали педагоги: В.А.Субіна в номінації «Музика», (Черняхівська гімназія), І.В.Осадча в номінації «Російська мова», (В – Горбашівська ЗОШ І – ІІ ст.),С.А.Суха в номінації «Вихователь ДНЗ». Педагоги району – активні учасники педагогічних виставок району та області, щорічно відзначаються Почесними грамотами 15-25 субєктів заносяться до обласного каталогу «Сучасна освіта Житомирщини». Педагоги, які досягають високих результатів праці, відзначаються моральними та матеріальними заохоченнями, це враховується під час їх атестації. Тому щороку 40-50 вчителів підвищують свої кваліфікаційні категорії, відзначаються нагородами району, області та України.

  Районний методичний кабінет тісно співпрацює з Житомирським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Досвід кабінету по організації методичної роботи з молодими вчителями вивчено та узагальнено ЖОІППО в тематичному журналі «Вісник» та надруковано на сторінках газети-журналу «Директор школи». Досвід роботи по організації діяльності освітніх округів вивчено та надруковано у журналі «Методист» всеукраїнського видавництва «Шкільний світ».

   На базі району практикується проведення обласних семінарів, серед яких семінари методистів районів області з виховної роботи, української мови та літератури, директорів загальноосвітніх навчальних закладів, членів обласної творчої групи заступників керівників, працівників РМК, що відповідають за організацію роботи освітніх округів. Проведено всеукраїнський семінар для заступників директорів міських та обласних стацій та центрів туристів та краєзнавства учнівської молоді.

 Вже стало традицією організовувати творчі поїздки працівників галузі до навчальних закладів І-ІІ, ІІІ-ІV рівнів акредитації області, де вони мають змогу ознайомитися з умовами навчання, навчально-матеріальною базовою, досягненнями студентів, поспілкуватися з колегами та адміністрацією. Це сприяє організації профорієнтаційної роботи з учнівською молоддю. У рамках поїздок організовуються екскурсії визначними історичними місцями.

  Для творчого відпочинку освітян організовуються спортивно-туристичні зльоти, огляди-конкурси вчительської художньої самодіяльності, авторські презентації та виставки, що дає можливість всебічно розкритися творчим особистостям.

  Про успіхи та проблеми педагогічних колективів району та освітянської галузі в цілому розповідається на сторінках районної громадської газети «Освітянин Черняхівщини», ініціатором випуску якої став начальник відділу освіти Г.Ф.Сташенко. Об’єм газети виріс від 4 до 8 сторінок, тому на її шпальтах розповідається не лише про кращих педагогів та учнів, а й висвітлюється історія освітянської галузі, навчальних закладів зокрема, вчителів-пенсіонерів та працівників, які залишили помітний слід в історії освітянської галузі району. Ведеться активна робота працівниками РМК, педагогічними колективами над створенням музею історії освіти району та виданням відповідної книги.

  Окрім щомісячного видання газети «Освітянин Черняхівщини» готуються та видаються спеціальні тематичні випуски. 

   У конференц-залі відділу освіти діють Дошки пошани «Педагогічна гордість Черняхівщини», «Майстри педагогічної справи», до яких заносяться фото кращих педагогів, які досягають високої результативності праці.

   Посилена увага приділяється зміцненню навчально-матеріальної бази закладів освіти: придбання необхідного інвентаря для шкільних їдалень, при необхідності ­– заміна котлів, теплотраси, водопостачання.

  У 2008 році район став переможцем конкурсу проектів «Рівний доступ до якісної освіти». У рамках реалізації проекту район отримав 8 шкільних автобусів, що дало можливість підвозити учнів та вчителів до місць навчання та проживання, а також до опорних навчальних закладів освітніх округів для проведення різноманітних заходів.  5 базових навчальних закладів освітніх округів отримали обладнання для навчальних кабінетів хімії, біології, фізики,математики, а також навчально-методичну та художню літературу, спортивне обладнання.

  Забезпечено виконання Програми «Шкільний автобус», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів від 16.01.2003 № 31. Організовано безкоштовне підвезення для 812 учнів та 219 педагогічних працівників до ЗОНЗ до загальноосвітніх навчальних закладів району та до місць проживання в рамках програми «Шкільний автобус» 12-а шкільними та рейсовими автобусами. 

  100% комп’ютеризовано заклади І-ІІІ ступенів, заклади нового типу (базові навчальні заклади освітніх округів) мають по 2-3 компютерні класи. Завершена робота по комп’ютеризації шкіл І-ІІ ступенів, на даний час всі комп’ютеризовано. Всі навчальні заклади мають можливість скористатися мережею Інтернет. Створено власні веб-сайти у навчальних закладах.

   Продовжено роботу над реалізацією Плану впровадження профільного навчання учнів старшої школи. Активізовано роботу по введенню навчальних профілів старшої школи та допрофільного навчання в школах ІІ ступеня. Учні старших класів навчаються в класах природничо-математичного, суспільно-гуманітарного, філологічного, спортивного, технологічного профілів.

          Протокол проведення робочої наради