Німецький експерт поділився досвідом реформ, проведених у Німеччині з черняхівцями
субота, 12 Березень 2016 06:52

11 березня 2016 року у Черняхові відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Про необхідність підтримки реформи децентралізації в Україні», у ході якого німецький консультант з питань децентралізації, бургомістр міста Зінген у відставці Олівер Ерет поділився досвідом реформ, проведених у Німеччині.

У заході взяла участь керівництво району, селищні та сільські голови, представники громадськості. Разом з містером Олівером на захід завітали Банковська Ірина Михайлівна – експерт з децентралізації, Пухтаєвич Михайло Георгійович – голова Житомирської обласної організації федерації роботодавців України.

Громади Німеччини не мають великих грошей на рахунках, але у них є власна інфраструктура (земля, ліси, дороги, школи, угіддя). Для того, щоб це «майно» підтримувати у належному стані, декілька громад і об’єднуються в одну велику. Це – передумова для подальшого економічного розвитку. А відтак, об’єднання стають більш привабливими для іноземних інвесторів.

Реформу місцевого самоврядування в Україні Олівер Ерет називає правильним поступальним кроком. На його думку, лише сильні громади (об’єднані) можуть надавати якісні послуги населенню.

«На федеральних землях Німеччини у 70-х роках минулого століття були проведені відповідні реформи. Тоді існували близько 8000 громад, а зараз близько 1200 громад – сказав німецький експерт.

Німецькі громади мають право збирати податки на місцевому рівні, зокрема – 15 % податку на прибуток у межах своєї території. Крім цього, громади можуть отримувати податки та збори за будівництво доріг, водогонів, каналізаційних мереж і відповідні внески громадян за користування.

«Але це – плата суто за користування системами. Громади на цьому не заробляють грошей. За рахунок цих зборів формується сума для виплати заробітної плати персоналу. Завдяки подібним зборам за останні 40 років громади змогли побудувати очисні споруди і забезпечити жителів питною водою», – уточнив експерт.

У Німеччині реформа місцевого самоврядування відбувалася у два етапи. У 70-х роках ХХ століття об’єднані територіальні громади створювалися з декількох і отримували назву центральної з них. На початку 2000-х об’єднання формувалися задля міжмуніципального співробітництва. Це поліпшувало інвестиційну привабливість.

Разом із тим, процес децентралізації у Німеччині має спільні ознаки із українською реформою. Зокрема при об’єднанні громади повинні межувати між собою. На першому етапі фінансово спроможні громади у Німеччині об’єднувалися добровільно. Але бувало й так, що держава примушувала їх «зливатися» – до самодостатніх громад приєднували інші села.

Населення в одній об’єднаній громаді у Німеччині в середньому становить 5-8 тис. жителів. Кількість населених пунктів – від чотирьох до 20-ти.

«Завдяки проведеній реформі Німеччина на сьогодні є найпотужнішою країною Європейського Союзу. Багато чого ЄС навчився саме у Німеччини, і на її прикладі більшість європейських країн створили у себе так звану «Європу регіонів». Такий досвід буде корисний і для України», – розповів Олівер Ерет.

У свою чергу німецький консультант Олівер Ерет розповів про процес реформування громад у Німеччині, наголосивши, що кожна країна має свої особливості й Україна не повинна повністю копіювати досвід європейських країн. Але є деякі подібні речі, які можна впроваджувати і в Україні.