Статистика сайту

Дахові електростанції стають все популярнішими серед українців
Дахові електростанції стають все популярнішими серед українців
Середа, 17 Травня 2017 09:33

Кількість власників домашніх електростанцій в Україні швидко зростає. Цифри говорять самі за себе: якщо у 2015 році кількість домашніх сонячних електростанцій не перевищувала 300, то у 2016 році їх стало понад 1 тис.

Таке швидке зростання має свої причини. Найпершою серед них є “зелений” тариф для домогосподарств. Законодавство зобов’язує обленерго купувати 1 кВт-год електроенергії від домашніх сонячних електростанцій за ціною 0,18 євроцентів (521,09 коп).

Тому бізнес на виробництві “зеленої” електроенергії стає привабливим для українців середнього достатку.

Інший фактор — більша доступність обладнання, необхідного для побудови сонячної електростанції.

Ціна встановленої кіловат-години в Україні — близько 1 тис євро. Це означає, що станцію на 10 кВт можна встановити за 10 тис євро. Значить, при сучасному рівні “зеленого” тарифу для домогосподарств така електростанція, встановлена у 2017 році, окупиться за п’ять-шість років”.

Звісно, строк окупності сонячної електростанції залежить від споживання. Власнику дахової сонячної електростанції оплачують не кожен вироблений кіловат, а лише різницю між виробленим та спожитим.

Власник сонячної електростанції встановлює так званий двоспрямований лічильник. Він рахує і електроенергію, яку господарство віддає в мережу, і ту, яку споживає. Саме за різницю обленерго платять споживачам “зелений” тариф. Найвигідніше встановлювати сонячну електростанцію на будинок з мінімальним споживанням

Швидкість окупності домашньої СЕС залежить і від її потужності. Максимальне значення для домогосподарств — 30 кВт. Більша потужність означає більший масштаб і більше виробництво електроенергії за “зеленим” тарифом. Тому період окупності сонячної електростанції потужністю 20-25 кВт буде суттєво коротший, ніж у станції потужністю 10 кВт.

Зростання ринку спровокувало й появу нових стартапів (бізнес-структури, компанії, що надають нові послуги). Так, сервіс“Джоуль” пропонує українцям знайти компанії або спецалістів із встановлення сонячних електростанцій і підключення за “зеленим” тарифом у своєму регіоні. Із зростанням ринку малих сонячних електростанцій екосистема стартапів та компаній, що обслуговують його, лише зростатиме.

Перелічені вище обставини з високою імовірністю спричинять у 2017-2018 роках бум малої сонячної енергетики в Україні.

Цьому сприяє і те, що ставки “зеленого” тарифу для домогосподарств знижуються з дворічним “кроком”.

Станції, встановлені та підключені до 31 грудня 2019 року, отримуватимуть “зелений” тариф у розмірі 521,09 коп за кВт-год без ПДВ. Ті, хто встановлять станції після цієї дати і до 31 грудня 2024 року, отримуватимуть відчутно нижчу ціну за “зелений” кіловат — 468,36 коп за кВт-год без ПДВ.

Іншими словами, встановлювати електростанції зараз українцям вигідніше, ніж у 2020 році, адже тариф гарантований до 2030 року.

Крім вигоди “зеленого” тарифу, на швидке зростання кількості сонячних електростанцій впливають й інші фактори. Серед них — наявність грошей у населення.

Для більшості українців інвестиція 10 тис євро непосильна. Однак недавно Укргазбанк започаткував програму кредитування приватних осіб для встановлення сонячних електростанцій з привабливою кредитною ставкою — 0,01% річних.

Запрошуємо осіб, які вирішили встановити приватні сонячні електростанції

у рамках Програми стимулювання населення , ОСББ , ЖБК Житомирщини щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження на 2015-2018 роки до участі у проекті .

За  інформацією звертатись у відділ економічного розвитку і торгівлі райдержадміністрації,  тел. 4-15-85.