Статистика сайту

Профілактика Рожи свиней
Профілактика Рожи свиней
вівторок, 05 Грудень 2017 14:06

Свині у віці від трьох до дванадцяти місяців, часто схильні до цілого спектру вірусів і інфекцій, кожен з яких може істотно скоротити їх популяцію. Хвороба рожа свиней – одне з таких захворювань. Розглянемо захворювання більш докладно: якими викликається бактеріями, як лікувати та які профілактичні заходи зробити?images

Збудник хвороби

Збудник бешихи свиней надзвичайно часто зустрічається в природі. Вважається, що в якості джерела зараження може послужити як інфікована грунт, так і відходи (продукти забою). Безпосередньо збудником є бактерія Єгу-sipelotrix isidiosa, яка вміє швидко і ефективно пристосовуватися до місця свого проживання. Мікроб проростає на поживних середовищах різних типів, тим самим змінюючи свої властивості. При цьому він не завжди рухливий, не формує ніяких спор і капсул. Його стійкість до зовнішніх впливів надзвичайно висока. Він здатний зберігатися протягом кількох місяців у грунті, воді, гнойової рідині. Єдине, до чого рожа свиней чутлива – деззасоби і висока температура.

З-за того, що джерелом зараження може виступати поверхню грунту, захворювання має сезонність: спалахи пики спостерігаються тільки в теплу пору року.

Перебіг і симптоми захворювання

Рожа свиней реєструється практично повсюдно. Найчастіше в зоні ризику опиняються молоді поросята (від трьох до дванадцяти місяців), велика рогата худоба і людина. Серед людей захворюють як правило люди специфічної професії: ветеринари та робітники на бойнях, що мають доступ не тільки до хворих осіб, але і до продуктів їх розпаду. Серед свиней в принципі поширене носіння рожистой палички, тому вони являють собою справжній резервуар збудника, інкубаційний період якого складає близько восьми днів.

Рожа свиней може протікати відразу в чотирьох формах: блискавичної гострої, підгострої і хронічної.

  • Блискавична форма зустрічається вкрай рідко. Симптоми бешихи свиней: у хворих різко піднімається температура, спостерігається серцева слабкість. При таких умовах загибель свиней відбувається вже через дванадцять годин.
  • Гостра форма хвороби зустрічається експертам частіше. При гострому перебігу захворювання характерна септицемія. Тварини завжди відмовляються від харчування, у них проявляється запор або блювання. Через ослаблення серцевої діяльності може розвинутися набряк легень, ціаноз живота, шиї або підгруддя. У деяких випадках на шкірі з’являються плями рожевого кольору. Без належного лікування та догляду свині гинуть в перші чотири дні.
  • Підгострий перебіг – найбільш поширене. Ознаками пики свиней стають:
  • всілякі шкірні прояви, на перший погляд нагадують кропив’янку;
  • підвищення температури тіла;
  • зниження апетиту;
  • слабкість;
  • гостра спрага;
  • Плями квадратної або округлої форми з’являються тільки через добу на голову або тулуб, бліднуть при натисканні.

Тривалість хвороби при цьому становить півтора тижні, але в кращому випадку одужання настає вже через дві доби.

  • Хронічне протягом являє собою запущену хворобу. Воно проявляється разом з некрозом, ендокардитом і ураженням внутрішніх органів. Як правило, досить великі площі шкірного покриву перетворюються в одне червоне піднесення, щільне по своїй формі і складається з некротичної кірки. Така хвороба може тривати кілька місяців, в які тканини поступово відторгаються організмом за допомогою гниття. Свині, які страждають хронічною формою бешихи, відстають в зростанні, так і в розвитку, і найчастіше схильні забій.