«Теплий» кредит: з чого почати і куди звернутися?
середа, 15 Травень 2019 07:29

Сьогодні питання енергетичної незалежності – це питання національної безпеки.

Недостатня комфортність, низька енергоефективність значної частини житла, його суттєве фізичне зношення  (60 %) потребують вирішення проблеми шляхом проведення модернізації і теплової санації, капітальних ремонтів і реконструкції.

fbb9676f9b2971969b8a650c7b821b98d20ce532

Основне споживання теплової енергії на опалення будинку пов’язане із компенсацією теплових втрат через вікна, стіни, дах, підлогу та вентиляцію (88%).

Тому сьогодні важлива роль відводиться питанням проведення  теплоізоляційних робіт з реконструкції житлових будинків, особливо старої забудови, пов’язаних з нанесенням на стіни будинків додаткових теплоізоляційних шарів, підвищенням теплозахисту вікон і балконних дверей до сучасних вимог щодо теплозахисту та відходом від газової залежності з використанням альтернативних джерел енергії.

Економія енергоресурсів у квартирі чи індивідуальному будинку залежить від впровадження енергоефективних заходів. Наприклад, якщо облаштувати індивідуальний тепловий пункт, можна зекономити до 11% енергії, регулятор теплового потоку за погодними умовами дає економію до 6%. Встановивши вузли обліку гарячої або холодної води, можна розраховувати на економію до 18%. Замінивши старі вікна у під’їзді, підвалі, технічних приміщеннях чи горищі на нові енергоефективні – це ще 3% зекономленої енергії. У районі 4% економії енергії можна отримати завдяки теплоізоляції підвальних приміщень, горищ – до 7%, а зовнішніх стін – до 22%. Найбільшу економію енергії дає модернізація системи освітлення – до 60%.

Вперше за багато років Держава запропонувала своїм громадянам європейські підходи до реалізації проектів з енергозбереження.

Урядова програма з енергоефективності, яка в народі отримала назву «теплі кредити»,  є дієвим інструментом допомоги населення та ОСББ при утепленні житла, підготовці до зими та зменшенні витрат на комунальні послуги. Кошти  Державного бюджету за цією прогамою спрямовано на надання населенню, обєднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельним кооперативам (ЖБК) безповоротної фінансової допомоги на проведення енергоефективних заходів: утеплення будинків, встановлення вузлів обліку води та тепла, радіаторів опалення з терморегулятором, заміну вікон на енергоефективні, модернізацію освітлення, тощо.

Державною програмою передбачено відшкодування:

20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) – механізм заміни газових котлів для населення;

35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) – для фізичних осіб для впровадження енергоефективних заходів.

40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн. в розрахунку на одну квартиру) – для ОСББ та ЖБК як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.

Якщо позичальником є особа, яка отримує субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, то розмір відшкодування становитиме 35%, але не більше 12000 гривень. Якщо в складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів.

Урядова програма з енергоефективності – це безповоротна грошова державна допомога населенню України, яка надається через кредитні програми державних банків –Ощадбанк «Ощадний дім» та Укргазбанк «Тепла оселя», «Приватбанк» та «Укрексімбанк».

Для того, аби оформити такий кредит, необхідно вибрати партнера-постачальника, визначитися з товаром, який вам необхідно та отримати в магазині рахунок-фактуру на цей товар. Детальну інформацію про перелік   енергоефективного обладнання та матеріалів, що підлягає компенсації можна отримати в банку, який ви обрали.

В рамках дії Державної програми в області працює програма енергозбереження для населення на 2015-2020 роки, якою  запроваджено на обласному рівні наступні механізми стимулювання:

1) ОСББ, ЖБК, населення до впровадження ними у житлових будинках енергоефективних заходів шляхом відшкодування одноразово у межах одного бюджетного року за одним кредитним договором частини кредиту з обласного бюджету, залученого на:

придбання обладнання і матеріалів, визначених у Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті:

для фізичних осіб – 10 % від суми кредиту, але не більше 1000 грн.;

для учасників антитерористичної операції на сході України та членів сімей загиблих осіб в антитерористичній операції на сході України – 10 % від суми кредиту, але не більше 2000 грн.;

для фізичних осіб, ОСББ, ЖБК на обладнання і матеріали, спрямовані на використання альтернативних джерел теплової енергії, а саме:

теплонасосну систему для водяної системи опалення та/або гарячого водопостачання та відповідне додаткове обладнання і матеріали до неї;

систему сонячного теплопостачання та/або гарячого водопостачання та відповідне додаткове обладнання і матеріали до неї;

у таких розмірах:

для ОСББ, ЖБК – 15% від суми кредиту;

для фізичних осіб – 15% від суми кредиту, але не більше 50000 грн.

2) населення до встановлення та експлуатації приватних сонячних електростанцій як альтернативного джерела електричної енергії шляхом одноразового відшкодування власних або кредитних коштів з обласного бюджету у розмірі 20% їх вартості, але не більше 50,00 тис. грн.

Для громадян це додаткова фінансова допомога, оскільки можливо отримати відшкодування одразу з державного та обласного бюджетів, що значно здешевлює вартість необхідних матеріалів та обладнання для утеплення, а в майбутньому забезпечить зменшення плати за комунальні послуги мешканців нашого регіону.